Aminokyseliny – předpokládám, že jste tento termín už někdy slyšeli. Ba! Tím jsem si jistý! Vraťte se do svých školních let, kdy dáma ve třídě biologie nakreslila na tabuli složité vzory. Hmm … Slyšíte zvony, to je fakt, ale stále nevíte, ve kterém kostele jsou mýtné. Je čas to zkontrolovat – vyplnit mezery ve znalostech.
Aminokyseliny – jaké jsou tyto sloučeniny?
Začnu definováním pojmu „aminokyseliny“. Jedná se o chemické sloučeniny obsažené v bílkovinách, které, jak je dobře známo, jsou základními stavebními kameny našeho těla – jsou nezbytné pro jeho správné fungování.
- Budují nové a „obnovují“ staré buňky a tkáně
- Formují imunitu těla
- Urychlují proces hojení ran
- Regulují krevní tlak
- Jsou odpovědné za transport vitamínů, minerálů a dalších živin
Jaká je jejich role ve sportu?
Aminokyseliny versus stavba těla
Aminokyseliny hrají významnou roli v procesu formování těla:
- urychlit redukci tukové tkáně
- zvyšují sílu a vytrvalost těla
- chrání před katabolismem svalů
Aminokyseliny – klasifikace
Základní rozdělení rozlišuje mezi dvěma skupinami aminokyselin: endogenní – tělo si je vytváří samo a exogenní – dodávané zvenčí spolu s jídlem.
Aminokyseliny – doplňky stravy
Na trhu najdete různé druhy doplňků aminokyselin – hydrolyzáty, arginin , glutamin , BCAA, beta-alanin – ale upřímně nedoporučuji nakupovat naslepo. Můžete být zklamáni, když se rozhodnete pro tento krok. Každá z výše uvedených látek má jiné vlastnosti – účinek, který nebude fungovat u každého. Aminokyseliny BCAA jsou nejuniverzálnější – jsou jednou z nejoblíbenějších větví používaných sportovci. Bude to fungovat pro všechny – redukční, masážní i řezbářské. Vděčí za svou slávu vědci, kteří je každou chvíli testují. Experimentují a testují – vše za účelem prokázání jeho účinnosti.
BCAA rozvětvené aminokyseliny
BCAA jsou skupina tří exogenních látek:
- leucin
- isoleucin
- walina,
které si tělo nedokáže samo vyrobit. Jejich akce v procesu budování svalové hmoty je neocenitelná!
Akce
- inhibují působení kortizolu – hormonu, který zvyšuje katabolismus svalů
- zvýšit syntézu bílkovin ve svalech
- chránit svaly před rozpadem
- regulovat hladinu cukru v krvi
- vám umožní dosáhnout optimální koncentrace GH – růstového hormonu v těle
Účinnost potvrzena výzkumem
Působení BCAA není falešné a skutečnost byla potvrzena v mnoha vědeckých studiích. Uvedu příklad: 2012, skupina mladých sportovců – někteří doplňují BCAA 10 hodin před tréninkem, někteří ne. Výsledky jsou následující:
- muži užívající BCAA po tréninku pociťovali mnohem menší bolest svalů než ti, kteří neužívali aminokyseliny.
Kromě toho zaznamenali výrazné zvýšení síly a zvýšení efektivity těla – zvedali stále větší a těžší váhy, dělali kratší přestávky mezi sériemi.
Účinky používání rozvětvených aminokyselin BCAA
- redukce tukové tkáně
- větší vytrvalost těla
- zvýšení síly
- libové svalové hmoty
- větší odolnost proti bolesti
- rychlejší regenerace
Jsou BCAA pro každého?
Jak jsem již zmínil, aminokyseliny s rozvětveným BCAA se vyznačují vysokou univerzálností. Pokud je však začátečníci používají, mohou dávat špatné výsledky – potřebují opravdu intenzivní trénink – pouze tehdy jsou schopni ukázat svou pravou tvář. Proto jsou zvláště vhodné pro lidi, kteří jsou v období hluboké redukce – vysoký kalorický deficit, dlouhodobý aerobik nebo intervaly.
Jakou formu zvolit?
Můžete si vybrat ze dvou možností: kapsle a prášek. První z nich je rozhodně pohodlnější – tablety nezabírají mnoho místa v trorebe nebo batohu, můžete si je vzít všude, vzít si je, kdykoli chcete.
Jak používat?
Denní dávka BCCA by neměla překročit 20 g. Doporučuje se užívat aminokyseliny bezprostředně před a po tréninku. Nejlepší je smíchat prášek se šťávou a tablety umýt vodou. V netréninkové dny můžete BCAA konzumovat, jakmile se probudíte. Důležité! Po měsíci pravidelného používání byste si měli dát přestávku alespoň 6 týdnů.