Kaseinový protein – jak používat, vlastnosti, recenze 2020!

By | 1 listopadu, 2020

Dieta má významný dopad na proces budování svalové hmoty . Nestačí „jíst více“. Zatímco během hubnutí není distribuce makroživin tak důležitá – zde je to naopak. Ovlivňuje to náš pokrok. Nejdůležitější roli má protein. Nejlepším zdrojem jsou produkty živočišného původu, včetně mléka, které je v poslední době opravdu hlasité. Odkud pochází tato popularita?

Pít mléko! Budeš skvělý!

Přestože kampaň „Pijte mléko! Budeš skvělý “byl zaměřen hlavně na děti a lze jej úspěšně aplikovat na dospělé – zejména muže, kteří pravidelně navštěvují tělocvičnu. Abyste pochopili význam mého prohlášení, musíte pochopit složení mléka. Má vše, co plnokrevný kulturista potřebuje:

 • protein
 • vápník
 • vitamíny
 • Tlustý
 • minerály
 • sacharidy
 • hormony
 • voda

Toto je jen malá náhrada za to, co nabízí. Seznam je opravdu dlouhý – mléko obsahuje více než 100 ingrediencí, které mají pozitivní vliv na fungování našeho těla! Nejcennějším z nich je však protein, který je bohatý na aminokyseliny nezbytné pro růst svalů.

Vliv mléka na růst svalové hmoty

Výše uvedené informace nejsou můj rozmar, ale skutečnost, která má své vědecké potvrzení . Jednu z nejzajímavějších studií provedl americký lékař Stuart Phillips. Na experimentu, který zahájil, se podílelo 56 mužů, kteří pravidelně trénují v posilovně. Byli rozděleni do tří skupin.

 • Skupina „A“ – spotřebované odstředěné mléko hodinu po tréninku
 • Skupina „B“ – konzumované sójové mléko hodinu po tréninku
 • Skupina „C“ – hodinu po tréninku konzumovala sacharidový nápoj

Skupina „A“ zaznamenala největší nárůst svalové hmoty – 4 kilogramy, ostatní účastníci přibrali pouze 2,7 kg. Je také třeba dodat, že všichni muži souhlasili, že váha není jediným pozitivním aspektem spotřeby mléka. Mluvili také o síle a vytrvalosti. Odkud tyto výsledky pocházejí?

Kasein

Je velmi možné, že je za nimi kasein – sloučenina, která tvoří asi 75% z celkového množství mléčných bílkovin. Vyrábí se procesem trávení enzymu zvaného syřidlo. Vyznačuje se silnými antikatabolickými vlastnostmi – chrání před rozpadem svalové tkáně. Taky:

 • snižuje chuť k jídlu – snižuje bolestivost, což usnadňuje redukční proces
 • je zodpovědný za správnou acidobazickou rovnováhu těla
 • urychluje proces regenerace těla
 • posiluje imunitu

Proto se doporučuje hlavně trénovat. Bude ideální pro amatéry i profesionály. Další skupinou příjemců mohou být redukční agenti – lidé potýkající se s nadbytečnými kilogramy.

Kasein – jak se přihlásit?

Jak je to? Pít mléko! Nebo snad jíst tvaroh? Toto je samozřejmě řešení, i když se zdá mnohem lepší koupit si proteinový doplněk a pak ho pravidelně užívat. Specialisté v tom vidí velký potenciál. Myslí si, že je to nejlepší zdroj kaseinového proteinu. Což nic nemění na tom, že má také své oponenty. V zápalu výše uvedených informací vyvstává otázka: stojí za to použít nebo ne? Dnes se jim pokusím odpovědět.

Formy výskytu kaseinového proteinu

Kasein má dvě různé formy:

 • kaseinát vápenatý – účinek procesu vytlačování. Získává se při výrobě sýra, který silně poškozuje jeho biologickou strukturu.
 • micelární kasein – protein nejvyšší kvality získaný odstředěním, čištěním a dehydratací mléka. Celý proces probíhá za extrémně příznivých podmínek pomocí mikrofiltrace. Vytváří tzv neviditelný obal, který systematicky uvolňuje aminokyseliny v něm obsažené do krevního oběhu, čímž chrání naše svaly před rozpadem.

Pro koho to bude fungovat?

Bohužel kaseinový protein není univerzálním doplňkem . Jeho použití má řadu kontraindikací. První a nejdůležitější je alergie na mléko. Zadruhé: chronická onemocnění: hypotyreóza / hypertyreóza, Hashimotova choroba , cukrovka, revmatoidní artritida – kasein může narušit proces léčby. Zdraví lidé by měli být také opatrní – bílkoviny konzumované v nadměrném množství mohou způsobit gastrointestinální potíže.

Kaseinový protein ve velkém

Kaseinový protein, stejně jako jakýkoli jiný protein, má stavební vlastnosti. Tato akce je obzvláště důležitá pro sportovce. Důležité je, že je v těle tráven pomalu – uvolňuje aminokyseliny až 8 hodin. Proto se doporučuje používat kasein v noci – tehdy nám rostou svaly. Dlouhodobé vstřebávání také snižuje chuť k jídlu, což může být významné pro lidi, kteří bojují s nadbytečnými kilogramy nebo nadměrnou chutí k jídlu.

Kaseinový protein pro redukci?

Jak jsem již zmínil, kaseinový protein je často zmiňován v kontextu redukční diety. Četné vědecké studie povyšují jeho sýtící vlastnosti na podstavec. Příkladem je experiment z roku 2009 provedený specialisty z Maastrichtu, podle kterého lidé, kteří užívali kasein, ztratili větší váhu ve srovnání s těmi, kteří jej neužívali – zrychlení metabolismu. A pokud to nestačilo, bylo méně pravděpodobné, že by pocítili hlad po sladkosti nebo jiném nezdravém občerstvení.

Jak používat?

Vzhledem k výše uvedeným vlastnostem se doporučuje používat kaseinový protein v noci. Funguje také, když nemáme čas na jídlo – máme delší přestávku. Kasein bude chránit naše svaly před katabolismem. Denní dávka by neměla překročit 2,2 g na kilogram tělesné hmotnosti. Nemělo by se používat okamžitě po tréninku , kdy naše tělo potřebuje snadno stravitelnou formu bílkovin.

Chuť kaseinového proteinu

Tento typ bílkovin má velmi specifickou chuť – i když je sladký, vyhovuje jen několika. Z tohoto důvodu stojí za to hledat přípravky s různým složením, ve kterých je kasein pouze přísadou.

Kaseinový protein – cena, kde koupit?

Jako každý jiný proteinový doplněk, i ten, který obsahuje kaseinový protein, si můžete zakoupit v obchodě s doplňky stravy – stacionární, online. Potkáte ji také v supermarketu nebo v tělocvičně. Ceny začínají od několika korun.

Stojí to za to? Shrnutí!

Kaseinový protein si zaslouží vaši pozornost. Stojí za to zahrnout je do své každodenní stravy. Při pravidelném používání zrychlí regeneraci svalů a přispěje k jejich růstu a také usnadní hubnutí . Nezapomeňte však, že doplněk nikdy nenahradí „normální“ jídlo! Sáhněte po nich ve výjimečných situacích, např. Při tzv únava materiálu – kuře, rýže nebo tvaroh vás v noci sní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *