Svalová hmota krok za krokem. Tipy a rady!

By | 3 prosince, 2020

I když se cíle v oblasti kulturistiky mohou lišit, my chlapi máme obvykle jeden cíl: zvýšení svalové hmoty. Kolik jsme pro něj schopni obětovat? Ukázalo se to hodně. Tvrdé cvičení v tělocvičně pro nás není problém, stejně jako držet dietu. Od přírody jsme mobilizovanější než ženy. Problém je v tom, že nás rychle odradí – očekáváme okamžité výsledky. Když nepřijdou, pustíme to. Ve světle těchto informací vyvstává otázka: lze proces formování těla nějak urychlit? Jak to udělat? Odpověď najdete později v textu! Pozvat!

Jak dlouho trvá vybudování tvaru těla?

Dovolte mi začít tím, že řeknu, že tempo změn je ovlivněno mnoha faktory. Některé porostou rychleji, jiné pomaleji – s tím musíte počítat. Pokud by byl proces formování těla tak jednoduchý, osobní trenéři by neměli co dělat. Každý by používal jeden plán a dodržoval stejnou stravu. Mezitím je každý z nás jiný – existuje tolik způsobů, jak existuje trénink. Varování! Odhaduje se, že posilovnu pravidelně využívá více než 2 miliony Čechů !!! Uvolněte se, nebudu se zabývat každou metodou, za to by mi došel život! Zaměřím se na ty, které podávají nejlepší výsledky. Žádné kecy! Vracíme se k věci, kdy dosáhnete svého cíle? Tempo závisí na několika faktorech. Genetika byla na prvním místě – s kým a s kým, ale s nimi se nediskutuje. Uvidíme, kdo dostal další položky.

  • Somatotyp – je typ těla určený kódem DNA, zodpovědný za rychlost přibývání / hubnutí / nabírání svalové hmoty. Mezomorfy jsou v nejlepší pozici – silueta připomíná písmeno „V“. Dosahují výsledků extrémně rychle – stačí pár malých změn a je to hotové. V mnohem horší situaci jsou ektomorfové – lidé s velmi štíhlou postavou – dlouhé končetiny, nízký obsah tuku. Aby dosáhli čehokoli, musí vynaložit spoustu práce. Endomorphs – třetí typ. Na jedné straně má tendenci přibírat na váze – hromadit tukovou tkáň: musí přísně dodržovat dietu! Na druhou stranu je pro něj velmi snadné budovat svalovou hmotu.
  • Dieta, suplementace – ukázalo se, že největší problém máme s nejjednoduššími věcmi. Mám na mysli nabídku – jen málo z nás může přísně dodržovat plán. Každodenní život má svá vlastní pravidla – přítel nás přesvědčí na pivo, babička na lahodnou večeři. Jak odmítnout?
  • Hormony – abnormální hladiny testosteronu mohou zničit naše jednání.

Důležité!

Existuje něco, co můžete dělat s jakýmkoli typem těla! Pamatujte – tvrdá práce se vyplatí!


Nejprve mše, pak socha – kde začít?

Když začínáte své dobrodružství s tvarováním těla, začněte s? Myslím, že vás vaše odpověď překvapí – myslím zrcadlo. Stojí za to se na ně podívat a objektivně posoudit váš vzhled. Může se ukázat, že nepotřebujete hmotu, ale redukci!

  • Kdy začít s hubnutím? Když hladina tělesného tuku přesáhne 12 procent. Nejde jen o tělesnou estetiku, ale především o citlivost na inzulín.
  • Kdy začít masírovat? Jste štíhlá a máte malé množství tělesného tuku.

Výběr správné strategie je klíčem k úspěchu. Stojí za to strávit trochu více času. Problém je v tom, že se jedná o mimořádně komplikovaný úkol. Chyba nás může stát hodně – účinky budou zanedbatelné nebo žádné.

Co pro přibývání na váze? Nejtěžší první krok

Předpokládejme, že jste zasáhli hřebík na hlavě – stanovte si cíl. Hmotnost je vaší prioritou. Je čas s touto skutečností něco udělat, otázka: co? Koupit vstupenku do tělocvičny? Co takhle navštívit nedaleký supermarket? Ani jeden, ani druhý – měli byste nejdříve jít do laboratoře. Jaký výzkum stojí za to udělat?

  • Morfologie – nízké hladiny červených krvinek mohou naznačovat anémii, která je důsledkem nedostatečného stravování.
  • Hormonální profil – TSH, testosteron , kortizol, LH, FSH, estradiol
  • Řízení tuků – lipidový profil, glukóza
  • Vnitřní orgány – jaterní testy, kreatinin

Díky nim je možné odhalit i ty nejmenší anomálie – průběžně sledovat zdravotní stav. Nevím, jestli víte, ale některé odchylky mohou ovlivnit váš vzhled. Například: nízká hladina testosteronu naruší proces formování těla – je to více než jisté. Je zodpovědný za růst svalů a kostí! Jak to ovládat? Řeknu o tom v příštím příspěvku. Dnes jsem se věnoval mši.


Přírůstek svalstva – optimální tempo 

Jak víte, proces formování těla závisí na mnoha faktorech. Předpokládá se, že optimální tempo bude 0,5–1 kg za měsíc – a měli byste se na takový pokrok připravit. Jinak nás čeká zklamání.


Dieta pro přibývání na váze

Masová dieta není jen o zvyšování kalorií. Přebytek by měl být přizpůsoben individuálním předpokladům vašeho těla – váha, výška, tréninková aktivita. Správná rovnováha makroživin je však stejně důležitá. Vaše nabídka by měla být založena na vysoce kvalitních sacharidech, bílkovinách a tucích – důležité je, aby produkty byly zpracovávány co nejméně! Na co jiného byste se měli zaměřit? Ovládejte přívod kapaliny! Vypijte alespoň 1,5 litru vody denně!

Masový trénink

Koncept „masy“ zahrnuje nejen správně vyvážený výživový plán, ale také tréninkový plán! Nesprávně zvolená cvičení mohou způsobit více škody než užitku. Co mohu napsat: změřte své záměry. Nepředpokládejte, že při první návštěvě tělocvičny si vezmete 100 kg na hrudník – to je neskutečné! A i kdybys to udělal, pochybuji, že jsi to udělal správně. Hmotnost by měla být přizpůsobena vašim dovednostem, tréninkovým zkušenostem nebo kondici. Pravidelnost je stejně důležitá – smysl má pouze systematická činnost! Co ještě musíte vidět? Pokuste se postupovat – zvedejte stále více a více závaží. Vaše svaly potřebují stimul, jinak nerostou a neuvidíte výsledky.

Hromadné doplňky

Hromadné doplňky pomáhají dosáhnout pozitivní energetické bilance a podporovat vytrvalost těla – díky nim budete trénovat častěji a efektivněji. Už nebudete unavení. Varování! Neexistuje žádný univerzální lék. Volba závisí na individuálním tréninku nebo cílech těla. Nejoblíbenější jsou proteinové doplňkya gainery – nejjednodušší způsob výživy svalů, doplnění bílkovin. Perfektní řešení pro přepracované lidi, kteří nemají čas na přípravu jídla. Nezapomeňte to však s jejich počtem nepřehánět! Ne, i ten nejlepší prášek se může rovnat „skutečnému jídlu“. Proto se pilulky na zvýšení tělesné hmotnosti zdají být mnohem lepší volbou. Při použití ve spojení s správně vyváženou stravou dávají opravdu působivé výsledky. Nevěříš? Zeptejte se lidí, kteří je používali. Jsem si jistý, že uslyšíte pouze kladné názory!

Zvýšení svalové hmoty – co jiného stojí za zapamatování? 

Regenerace – klíčové slovo. Bez něj nedosáhnete svého cíle – svalnaté postavy. Pozitivní přístup je však stejně důležitý! Musíte počítat s tím, že účinky se nedostaví okamžitě. Vracíme se k podstatě, jak se starat o své svaly? Spánek je zásadní – strávte alespoň 7 hodin denně. V netréninkovém dni můžete jít do sauny nebo trávit čas ve vířivce. Pokud vás zajímá svět fitness, určitě jste si všimli, že mezi sportovci existuje mnoho fanoušků válcování – co to je a co to je? Spěchám s vysvětlením. Jedná se o typ masáže, kterou si můžete udělat sami doma. Uvolňuje a rozkládá svaly a také zlepšuje krevní oběh. Vše, co potřebujete, je speciální váleček – můžete si ho koupit ve sportovním obchodě. Zapomněl bych: dobré úmysly – nikdy se neobejděte bez nich!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *